Dracula untold

dracula-untold-luke-evans-21

Nawet jeśli nie będzie czego oglądać, to myślę, że będzie na kogo popatrzeć

Wiem, że nie powinno się pisać recenzji filmu, którego jeszcze się nie widziało, dostępne są jednak dwa zwiastuny nowego Draculi i po ich obejrzeniu mam już pewne spostrzeżenia i oczekiwania. Jestem ciekawa, czy okażą się słuszne, gdy wreszcie wybiorę się do kina.

Wydaje mi się, że to będzie albo świetny albo zupełnie beznadziejny film i nie może być po prostu średni. Po obejrzeniu zwiastunów nie uważam, by wizja reżysera stała w sprzeczności z wizerunkiem wampira, jaki wyłania się z tekstów kultury: ma opowiadać o pragnieniach, których nie da się zaspokoić oraz o samotności. Jeśli twórcy zamierzają pokazać nam, jak z dobrych intencji biorą się koszmarne postępki, to zobaczę film z największym zainteresowaniem. Pod jednym jednak warunkiem: chcę, by Dracula okazał się rzeczywiście niemoralny. Jestem już zmęczona tymi wszystkimi „potworami”, które są złe ponieważ pragną robić złe rzeczy, ale też skrzywdzonymi w dzieciństwie sierotkami, których nikt nie kocha i nie rozumie.

Chcę, by Dracula na koniec stał się naprawdę odrażający.

Będę zachwycona.

 Luke-Evans-Dracula-Untold

Screen-Shot-2014-06-27-at-10.43.43-AM-banner

DRACULA UNTOLD Stills

Ciekawe, jaki pomysł na postać Draculi mieli twórcy, zatrudniając do tej roli kolesia, który w większości ujęć wygląda jak przestraszony szczeniaczek

Może też być całkiem śmiesznie. „Dracula untold” ma pewne cechy rodzinnego pasztetu, a przynajmniej „pasztetu dla par”. Widać to już po sposobie strzeszczenia opowieści w zwiastunach. Przedstawia się ona następująco: sułtan chce, by dostarczyć mu żołnierzy do jego armii, w tym samego syna Vlada. Ten oczywiście nie może się na to zgodzić, dlatego – by ratować swoją rodzinę – postanawia zawrzeć pakt z mrocznymi siłami. Później staje się potworem i niszczy swoich bliskich. Można odczytać film jako historię o mężczyźnie, który zdecydował się nie pytać żony o zdanie i wziął w swoje ręce rozwiązywanie problemu. Taka tragiczna interpretacja komedii pt. „kobiety wiedzą lepiej”:

image

 Reprezentantem tego gatunku jest również znany wszystkim klasyk:

image

Jak myślicie, będzie śmiesznie czy strasznie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: